Zloty rowerowe na świecie

Czy jest coś przyjemniejszego od jazdy na rowerze? Tak, jazda na rowerze w doborowym towarzystwie! :) Wiedzą o tym miłośnicy dwóch kółek prezentujący swoje rowery – najrozmaitszego typu: rowery damskie i męskie, klasyczne i poziome, nowoczesne i zabytkowe – na zlotach i innych imprezach rowerowych na całym świecie. Imprezy tego rodzaju odbywają się niemal w każdym mieście każdego kraju i jest ich tak wiele, że na łamach naszego bloga zaprezentujemy wyłącznie największe i najpopularniejsze.

Największa impreza rowerowa na świecie to niewątpliwie Bike New York – odbywający się co miesiąc rajd rowerowy, który gromadzi aż 30 000 miłośników dwóch kółek przejeżdżających wspólnie 67-kilometrową trasę. Na zakończenie tej imprezy, określanej również mianem Five Boro Tour, odbywa się festiwal dla rowerzystów. Za najpopularniejszą imprezę rowerową na świecie można natomiast uznać odbywającą się aż w kilkuset miastach świata Masę Krytyczną.

Idea tego zlotu rowerowego, podczas którego tysiące rowerzystów dumnie prezentują swoje rowery używane do codziennej jazdy, polega na zgromadzeniu w jednym miejscu jak największej liczby rowerzystów i wspólnej przejażdżce ulicami miasta. A wszystko to w celu uzmysłowienia społeczeństwu – a zwłaszcza jego zmotoryzowanej części – że rowerzyści na drodze nie blokują ruchu, lecz go tworzą. Pierwszy rajd Masy Krytycznej odbył się w 1992 roku w San Francisco, a obecnie imprezy Masy mają miejsce w coraz to większej liczbie miast na całym świecie, również w Polsce (m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku).

Zazwyczaj rajdy Masy Krytycznej odbywają się regularnie, raz w miesiącu (tak jest np. w Warszawie, gdzie Masa ma miejsce w każdy ostatni piątek miesiąca – polecamy warszawiakom! :) ), ale niekiedy zdarzają się również okazjonalne imprezy organizowane w jej ramach. Największa liczba miłośników dwóch kółek zgromadziła się w 2008 roku w Budapeszcie – wówczas w rajdzie Masy Krytycznej brało udział aż 80 000 rowerzystów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>