Z dzieckiem w wielkim mieście

dziecko na rowerzeWszystkie uwagi dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze w wielkim mieście, jakie opisaliśmy niedawno na łamach naszego bloga, obowiązują również w przypadku jazdy na rowerze z dzieckiem. Właściwie można powiedzieć, że wówczas obowiązują ze zdwojoną siłą, bowiem rowerzysta jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za dziecko, które mu towarzyszy. Oczywistością jest zatem, że powinien zachować jeszcze większą niż zazwyczaj ostrożność podczas jazdy na rowerze z dzieckiem.

W zależności od tego, czy rowerzyście towarzyszy dziecko siedzące w specjalnym foteliku na rowerze dorosłego, czy też w przyczepce rowerowej (a oba te akcesoria służące do przewożenia na rowerze dzieci można zamontować na każdym rowerze – mogą to być zarówno rowery damskie, jak i męskie – byle tylko jak najwyższej jakości, tj. jak najbardziej wytrzymałe, by bez problemu utrzymać większy ciężar), czy też dziecko jedzie obok na własnym rowerze lub rowerku, dorosły powinien wziąć pod uwagę różne czynniki związane z bezpieczeństwem na wielkomiejskiej drodze. Powinien też pamiętać, że to zawsze na dorosłym spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka – nawet starszego, które całkiem nieźle radzi sobie na rowerze.

Naturalnie podstawą bezpieczeństwa dziecka na rowerze – poza ostrożnością przewożącego go lub towarzyszącego mu dorosłego – jest kask, jaki oferuje każdy sklep rowerowy warszawa. Jazda dziecka na rowerze bez kasku w ogóle nie wchodzi w grę i każdy dorosły zabierający na rowerową przejażdżkę swoje dziecko koniecznie musi o tym pamiętać, a najlepiej także – samemu dawać dziecku dobry przykład, zakładają kask i na swoją, dorosłą głowę. Wspominaliśmy o tym, pisząc ogólnie o bezpieczeństwie podczas jazdy na rowerze w wielkim mieście, ale to naprawdę warto powtarzać, gdyż odpowiedni, dobry kask jest jednym z podstawowych gwarantów bezpieczeństwa na drodze. Warto też dodać, że podczas jazdy na rowerze z dzieckiem, o ile tylko jest taka możliwość, zdecydowanie lepiej jest wybierać ścieżki rowerowe, a nie – jezdnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>