Wybór siodełka rowerowego

siodelko roweroweWygodne siodełko rowerowe jest – obok odpowiedniego rozmiaru ramy – jednym z głównych kryteriów odpowiadających za komfort jazdy na rowerze. Kiedy więc zastanawiamy się nad zakupem roweru i odwiedzamy sklep rowerowy warszawa w poszukiwaniu roweru dla siebie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę właśnie na siodełko. Jak wybrać najlepsze siodełko rowerowe, by móc cieszyć się komfortem jazdy na rowerze, bez ryzyka bólu i oparzeń?

Wybór odpowiedniego siodełka jest uzależniony od wielu czynników – zastanawiając się nad siodełkiem, należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj i przeznaczenie roweru, ale również własną budowę anatomiczną... Siodełko musi być bowiem nie tylko dostosowane do czasu i rodzaju jazdy (inne siodełka sprawdzają się podczas jazdy po miejskich ścieżkach rowerowych raz w tygodniu, inne – podczas codziennych dojazdów do pracy, jeszcze inne – podczas jazdy po górach etc.), a także po pośladków i krocza właściciela dwóch kółek (inne siodełka posiadają standardowo rowery damskie, inne – męskie, jeszcze inne – dziecięce etc.).

Szerokie, wygodne siodełka, spotykane zwykle w rowerach miejskich, są polecane właściwie wyłącznie do niezbyt dalekich przejażdżek po mieście. Choć tego rodzaju siodełka z założenia mają zapewniać wygodę i komfort podczas jazdy na rowerze, nie sprawdzają się np. podczas kolarstwa górskiego – rowery używane w celu jazdy po górach lub innym terenie, ale na bardzo dalekich dystansach, powinny być bowiem wyposażone w węższe i twardsze siodełka. Wbrew pozorom miękkość szerokiego siodełka zapewnia wygodę, owszem, ale tylko na krótkich trasach – na dłuższych bowiem przeciwnie: zwiększa ryzyko odparzeń, gdyż większa powierzchnia pośladków zagłębia się w miękki materiał, co w połączeniu z potem i wilgocią zwiększa ryzyko podrażnień. Wąskie, twarde siodełka natomiast przy dłuższych trasach nie tylko zapewniają ochronę przed odparzeniami, ale też gwarantują większy komfort jazdy (osoby, które mają szczególnie wrażliwe okolice krocza, mogą zaopatrzyć się w specjalne żelowe nakładki na siodełko lub spodenki ze specjalnymi miękkimi wkładkami).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>