Ważne daty z historii roweru

historyRowery posiadamy praktycznie wszyscy, korzystając zeń regularnie od najmłodszych lat, więc nic dziwnego, iż są one zaliczane do standardowego wyposażenia każdego domostwa, a samo kolarstwo stanowi jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych świata. Niemniej, owa powszechność przełożyła się na brak bardziej wnikliwego zainteresowania się tą problematyką, podczas gdy jej historia jest arcyciekawa i dosięga nawet takich postaci jak Leonardo da Vinci.

 

Rozwój kolarstwa

Skoro więc o da Vinci mowa, to właśnie z nim wiąże się pierwsza ważna dla kolarstwa data, czyli rok 1490, kiedy to ów artysta stworzył pierwszy projekt roweru, nigdy zresztą niewykonany i zapomniany aż na trzysta lat. Dopiero bowiem w roku 1790 niejaki Made de Sivrac stworzył prototyp bicykla, który wykonany już został, ale którym nie dało się sterować. Dalej było już jednak tylko lepiej, bo przyszły takie lata jak 1818 i opatentowanie maszyny biegowej (napędzanej siłą mięśni), 1839 i zbudowanie trójkołowca, 1845 i stworzenie napędu na przednie koło, 1861 i powstanie pierwszego welocypeda, 1868 i opracowanie pierwszego napędu bazującego na przekładni łańcuchowej, 1869 i opatentowanie koła ze szprychami oraz opatentowanie napędu korbowego na koło z tyłu, 1884 i projekt przedstawiający pierwszy rower zbliżony do tych z czasów współczesnych, 1888 i powstanie pierwszej opony pneumatycznej, 1893 i pierwsze przerzutki, 1903 i pierwsze wolne koło, 1914 i pierwsze rowery poziome, 1962 i rozpoczęcie produkcji na małych kołach oraz 1978 i pierwszy rower górski, więc widzimy, że abyśmy mogli dziś odwiedzać typowy serwis rowerowy, komis rowerowy bądź miejsca takie jak wypożyczalnia rowerów w warszawie, musiało minąć ponad pięćset lat ciągłych eksperymentów, ulepszeń i wielkiej pracy ze strony naprawdę wielu ludzi.

 

Kolarstwo dziś

Jak dziedzina ta wygląda natomiast teraz? A no bardzo różnorodnie, ponieważ obok tradycyjnych rowerów pojawiły się również rozwiązania niestandardowe, takie jak na przykład rowery hybrydowe, kolarze zaczęli używać nowoczesnych gadżetów, producenci zaczęli się ścigać w wymyślaniu coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań, a nam- przeciętnym amatorom jazdy na rowerze- nie pozostało nic innego jak tylko z tego wszystkiego zwyczajnie korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>