Transport roweru samochodem

Ponieważ turystyka rowerowa staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna to i jest coraz większe zapotrzebowanie na możliwości transportu naszych jednośladów. Oczywistym jest bowiem fakt, że wyjeżdżając na wakacje gdzieś na drugi koniec Polski nie będziemy jechać na rowerach, gdyż nie byłoby jak zabrać ze sobą bagaży. Chcąc zabrać rowery musimy je więc zamocować do naszych samochodów, a mamy na to naprawdę kilka różnorodnych sposobów.

Każdy sklep rowerowy Warszawa, a także hipermarkety oferują nam wiele elementów pozwalających zamontować rower na samochodzie. Dziś zdecydowanie najbardziej popularne jest montowanie rowerów za samochodem. Związane jest to z tym, że tak zamontowane rowery nie generują wielkich oporów aerodynamicznych oraz łatwo jest je wstawić na uchwyt, czego nie można powiedzieć o uchwytach dachowych. Uchwyty na tył samochodów mogą być montowane za hak holowniczy lub za klapę bagażnika. Jeśli chodzi o te montowane za hak to zdecydowanie najlepsze są specjalne platformy, gdzie rower mocuje się niezwykle łatwo i jest on bardzo stabilny. Pojedyncze uchwyty mocowane do haka nie gwarantują już takiej stabilności, a sama konstrukcja może łatwo porysować nasze rowery. Uchwyty mocowane do klapy bagażnika są dość wygodne i stabilne, ale tutaj z kolei wadą jest to, że praktycznie zawsze zostanie porysowany nasz samochód. Na koniec cena oczywiście. Najdroższe są wspominane na początku platformy mocowane do haka, a z kolei najtańsze uchwyty mocowane do bagażnika samochodu.

Mocowanie rowerów na dachu samochodu było jeszcze do niedawna bardzo popularne. Najprostsze uchwyty tego typu to po prostu pojedyncze szyny mocowane do relingów na dachu. Są one bardzo tanie, ale ich montaż jest dość skomplikowany i uciążliwy. Uchwyty dachowe mogą być dobre jeśli mamy niezbyt drogie rowery używane, gdyż mocno mogą one porysować nasze piękne jednoślady. Nie są też dobre do nowoczesnych konstrukcji rowerów, gdyż wymagają mocowania za ramy, a te w nowoczesnych rowerach mogą mieć bardzo niestandardowe rozmiary.

Niezależnie od tego jaki typ mocowania wybierzemy to zawsze warto pamiętać, aby nie wybierać elementów najtańszych i wykonanych z najgorszych materiałów. Chodzi tutaj nie tylko o to, aby nie porysować rowerów, ale także o bezpieczeństwo nasze i innych jeśli rowery urwą się z uchwytów.

Najprostszą i zdecydowanie najtańszą metodą przewożenia naszych rowerów jest oczywiście załadowanie ich bezpośrednio do samochodu. Jeśli mamy trochę większy samochód i jego tylne fotele są wolne to jest to naprawdę najlepszy sposób. Wystarczy złożyć tylną kanapę w samochodzie i czasem zdemontować w rowerze tylne koło oraz siodełko. Rower schowany do auta nie generuje oporów, a więc spalanie nie wzrasta. Nie jest także narażony na działanie warunków atmosferycznych oraz z takim rowerem można swobodnie wjeżdżać do małych tuneli oraz garaży. Przewożenie rowerów w samochodzie będzie jeszcze prostsze jeśli kupimy auto specjalnie do tego dostosowane, czyli posiadające uchwyty rowerowe w kabinie. Zapalonym rowerzystom polecam poszukiwania właśnie takich aut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>