Rowerem do pracy

Obecnie jazda samochodem do pracy jest naprawdę mało opłacalna. To bowiem nie tylko bardzo duże koszty zakupu paliwa. Samochodów jest obecnie na tyle dużo, że jesteśmy wręcz skazani na jazdę w korku każdego dnia. Do tego dochodzi ogromne zanieczyszczenie środowiska. Zdecydowanie lepszym pomysłem byłaby jazda na rowerze do pracy. Z pewnością widzisz wiele negatywnych aspektów takiego sposobu jazdy. Z tego względu poniżej przedstawiam kilka najczęściej pojawiających się wymówek dotyczących jazdy rowerem do pracy wraz z ripostami do nich:

 

Dojazd rowerem do pracy trwa za długo

Z pewnością może wydawać Ci się to dziwne, ale rowerem jesteś w stanie dojechać dużo szybciej niż samochodem, nawet gdy masz ponad 10km drogi. Jest to spowodowane tym, że jadąc rowerem nie musisz obawiać się korków, a drogę jesteś w stanie skrócić znacząco jadąc praktycznie w linii prostej. Samochodem jesteś ograniczony jedynie do sieci dróg miejskich.

 

Jadąc rowerem do pracy muszę wstawać dużo wcześniej

To nieprawda! Przy niezbyt długich dystansach z pewnością dojedziesz do pracy szybciej niż samochodem, a to oznacza, że możesz wstawać nawet kilka minut później. Jeśli masz do pracy daleko to i tak wstanie pół godziny wcześniej nie jest chyba jakimś ogromnym wyrzeczeniem.

 

Nie mam kondycji do jazdy na rowerze

Kondycja to tylko kwestia krótkiego treningu. Jeśli jadąc na rowerze do pracy wyjdziesz na początku trochę wcześniej i nie będziesz forsować tempa do jazda nie będzie trudniejsza od zwykłego chodzenia. W ciągu kilku dni wyrobisz sobie formę oraz kondycję i nie będziesz już musiał wcześniej wstawać, a jazda na rowerze stanie się wspaniałą przyjemnością.

 

Nie stać mnie na rower do jazdy miejskiej

Przecież wcale nie potrzebujesz takiego. Większość z nas posiada przecież w domu rowery używane, które już dawno zarosły kurzem. Taki rower spokojnie wystarczy na dojazdy do pracy i będziesz dużo mniej atrakcyjny dla złodziei niż nowy sprzęt. Jeśli rower jest zepsuty to jego naprawa i tak będzie kilkukrotnie mniej kosztowna niż naprawa samochodu. Do tego samochód psuje się dużo częściej, a więc koszty rosną znacząco.

 

Nie mam gdzie bezpiecznie trzymać roweru w pracy

Z pewnością znajdzie się jakieś miejsce na trzymanie roweru w pracy. Nawet jeśli nie ma rowerowego parkingu to z dużym prawdopodobieństwem będzie mógł wprowadzić swój rower do budynku gdzie pracujesz. Jeśli nie ma takiej możliwości to każdy sklep rowerowy Warszawa ma w swojej ofercie specjalne zabezpieczenia dzięki którym bezpiecznie przypniesz swój rower przed budynkiem w którym pracujesz.

 

Mam bardzo daleko do pracy

To fakt, że są ludzie, którzy naprawdę dojeżdżają do pracy przez całe miasto. W takim przypadku możesz jednak jechać połowę trasy samochodem lub nawet komunikacją miejską by potem przesiąść się na rower. Jeśli po drodze do pracy masz miejsce, gdzie jesteś w stanie bezpiecznie zostawiać rower to możesz także zaczynać od jazdy na rowerze, aby później przesiąść się na komunikację miejską.

 

Muszę być elegancko ubrany w pracy

To wcale nie problem. Bardzo wielu rowerzystów jeździ elegancko ubrana na rowerze. Jeśli boisz się, że zniszczysz swoje ubrania to możesz zabrać je ze sobą do torby lub plecaka i przebrać się w pracy.

 

A jeśli będzie zimno lub padać?

Przecież nikt nie każe Ci jeździć do pracy codziennie na rowerze. Możesz dzień wcześniej oglądać prognozy pogody i dzięki nim planować w jaki sposób następnego dnia dostaniesz się do pracy. Jeśli do pracy nie masz bardzo daleko to wstajesz o podobnej porze co jadąc samochodem. Widząc pogodę za oknem możesz więc od razu zdecydować jaki środek transportu wybrać.

 

Jazda rowerem w ruchu miejskim jest niebezpieczna

To faktycznie prawda, ale tylko wtedy gdy jesteśmy nieodpowiedzialni na drodze i nie stosujemy się do przepisów. Jadąc rowerem spokojnie i bez pośpiechu naprawdę nie musimy się niczego obawiać. Do tego w naszych miastach jest coraz więcej ścieżek rowerowych co ogranicza ryzyko jazdy na rowerze. Warto zadbać jednak za każdym razem o dobrą widoczność. Z tego względu powinniśmy na rower ubierać się w jaskrawe kolory lub montować elementy odblaskowe na ubraniu.

 

Muszę jeździć rowerem po zmroku

Jeśli jeździsz rowerem po zmroku to koniecznie zadbaj o jak najwięcej elementów odblaskowych na swoim ubraniu. Do tego odwiedź sklep rowerowy Warszawa i zakup oświetlenie do swojego roweru. Jeśli będziesz dobrze widoczny na drodze to naprawdę ryzyko wypadku jest znikome.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>