Rower górski czy szosowy

Odwiedzając sklep rowerowy Warszawa możemy stanąć przed wielkim dylematem, czyli jaki rodzaj roweru wybrać. Najpopularniejsze są obecnie zdecydowanie rowery górskie oraz szosowe. Nie ma tutaj większego znaczenia czy kupujemy rowery używane czy zupełnie nowe, gdyż problem będzie zawsze ten sam. Zacznijmy więc może od opisania gdzie i kiedy może nam się przydać dany rodzaj roweru.

Rowery szosowe to także popularnie nazywane kolarki. Ten typ roweru został dosłownie stworzony do bardzo szybkiej jazdy po utwardzonych drogach, najlepiej asfaltowych. Dzięki niemu możemy bardzo szybko i wygodnie przemieszczać się z punktu A do punktu B. To także doskonała frajda z bardzo szybkiej jazdy, gdyż zawodowi kolarze potrafią poruszać się na takich rowerach z prędkością znacznie przekraczającą 100 km/h. Rowery szosowe posiadają bardzo cienkie opony, które praktycznie pozbawione są bieżnika. Niewielki opór toczenia sprawia, że na tym rowerze przyspiesza się wyjątkowo dobrze. Do tego dochodzi tzw. ostre koło, czyli bardzo duże przełożenie z przodu. Przez tego typu przełożenie trudniej się rusza na takim rowerze, ale jednocześnie można osiągać dużo większe prędkości.

Rowery górskie są z kolei stworzone do typowej jazdy w terenie. Często wyposażone są w specjalne amortyzatory ułatwiające przedzieranie się w trudnym terenie. Posiadają mniejsze i dużo grubsze opony z bardzo ostrym bieżnikiem. Dzięki temu nie zakopiemy się w grząskim podłożu. Opony te lepiej także amortyzują nierówności na drodze. Górski rower wyposażony jest także w bardzo pokaźny system przełożeń. Dzięki temu nawet wspinaczka pod bardzo strome wzniesienie nie będzie kłopotem. Na równej drodze rower ten nie rozwinie jednak tak dużych prędkości jak wersja szosowa.

Rower szosowy ma tę przewagę nad górskim, że jest prostszy technicznie. Dzięki temu serwis rowerowy Warszawa nie będzie nas kosztował zbyt dużo, a główne usterki sprowadzają się tak naprawdę jedynie do wymiany opon, dętek lub całych felg. Z kolei w przypadku rowerów górskich mamy do czynienia z bardzo zaawansowanych technicznie osprzętem, który niestety może być awaryjny.

Rowery szosowe są więc tak naprawdę polecane tym osobom, które naprawdę kochają kolarstwo. Długie trasy po asfalcie tym rowerem to poezja, ale do typowej jazdy po mieście naprawdę się nie nadaje, nie mówiąc już o udaniu się nim na wycieczkę do lasu. Rower górski jest zdecydowanie bardziej uniwersalny. Można nim swobodnie poruszać się po każdym rodzaju terenu. Co więcej, jeśli zapragniemy wybrać się na długą trasę szosową takim rowerem to zawsze możemy do niego zamontować specjalne opony, tzw. slicki. To dużo węższe od tradycyjnych i praktycznie pozbawione bieżnika ogumienie pozwoli nam rozwinąć większe prędkości na szosie. Rower górski polecamy więc każdemu, kto dużo podróżuje rowerem, ale nie tylko po szosach, lecz także po mieście oraz bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>