Odblaski

odblaski roweroweJazda na rowerze to ogromna frajda, ale poruszając się po drogach publicznych na których jeżdżą także samochody, jazda ta może zrobić się niebezpieczna. Podczas korzystania z dróg publicznych należy się oczywiście odpowiednio zachować oraz stosować do przepisów ruchu drogowego. Choć wiele osób to chwali to jednak według mnie zniesienie znaczenia kart rowerowych było bardzo niedobrym posunięciem. Każdy rowerzysta musiał posiadać kartę rowerową, a jej wyrobienie wiązało się z poznaniem przepisów ruchu drogowego i zdaniem naprawdę prostego egzaminu. Obecnie na rower wsiada każdy, a bardzo wiele osób nie ma zielonego pojęcia o przepisach ruchu drogowego oraz zachowania się na drodze.

Niezależnie jednak od tego należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zazwyczaj jeśli kupujemy rowery miejskie Warszawa to posiadają one od razu swoje oświetlenie, ale w przypadku innych rowerów bywa z tym już różnie. Oprócz kasku oświetlenie roweru jest jednak najważniejszym elementem i należy przyłożyć do niego ogromną uwagę. Nieważne jest tutaj to czy poruszasz się po drogach nocą czy tylko za dnia. Nocą musisz koniecznie używać lamp przednich oraz tylnych, co wymagane jest przepisami. Na jazdę w dzień warto zaopatrzyć się z kolei w odblaski, które i nocą są oczywiście bardzo przydatne.

Światła odblaskowe, podobnie jak zwykłe lampy, powinno stosować się w odpowiednich kolorach. Wedle polskich przepisów światła mogą mieć trzy barwy. Czerwone światło z tyłu, białe z przodu, a pomarańczowe jako ostrzeżenie, na przykład stosowane do kierunkowskazów w samochodach. W przypadku roweru tej zasady także należy się trzymać. Białe światło odblaskowe z tyłu roweru może nocą zmylić kierowców, że nadjeżdża na nich motor, a nie że doganiają rower jadący w tym samym kierunku. Warto o tym pamiętać.

Oprócz barwy świateł odblaskowych warto zadbać także o ich odpowiednią wielkość. Nie powinny być one miniaturowych rozmiarów, a do tego muszą być dobrze wyprofilowane. Odpowiednie załamanie światła na odblaskach sprawia, że strumień światła jest kierowany nie tylko w jednym kierunku, ale na bardzo szeroką powierzchnię. Do tego zamontowanie małych odblasków w kolorze pomarańczowym na szprychach koła sprawi, że dostrzegą nas pojazdy włączające się do ruchu.

Gdzie kupić światła odblaskowe? Tak naprawdę oferuje je nie tylko dobry sklep rowerowy w Warszawie. Także w każdym hipermarkecie oraz na rynkach możesz spotkać tego typu produktu. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością świateł odblaskowych na swoim rowerze. Co za dużo to niezdrowo i zbytnie przesycenie może wręcz zdezorientować kierowcę, a wtedy o wypadek naprawdę nie jest trudno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>