Najlżejszy rower świata

najlzejszy rower swiataSzeroko rozumiana technologia rowerowa idzie do przodu, dlatego też nie ma się co dziwić, że co rusz jesteśmy bombardowani newsami na temat całkowicie innowacyjnych rozwiązań i w rowerach, i w dodatkach doń. Potwierdzenie powyższych słów stanowi natomiast najlżejszy rower świata, ważący niecałe 3 kilogramy (a dokładniej 2,8), który robi prawdziwą furorę w Internecie. Skąd jednak pomysł na jego stworzenie się w ogóle wziął?

Historia

Wszystko miało swój początek w Niemczech, kiedy to niejaki Gunter Mai postanowił zbudować rower ważący mniej niż 4 kilogramy, czego rezultatem był prototyp wyżej wspomnianego, ważący 3,3 kilograma i schodzący później do 2,9 kilo oraz wreszcie do owych rekordowych 2,8 kilo. Co zaś ciekawe, ów autor przejechał nań 20 000 kilometrów, czyli więcej niż przejechać mogą niektóre rowery używane hurt, a to tylko poświadcza o jego wytrzymałości, sprawności i solidności wykonania .

 

Konstrukcja

Jeśli chodzi natomiast o budowę, podstawą jest oczywiście rama, która waży niecałe 650 gramów oraz widelec, który waży 185 gramów, i który został stworzony przez firmę THM, ale to nie koniec, ponieważ kolejne istotne weń elementy to koła, które razem z częściami mocującymi ważą niecałe 590 gramów, obręcze wykonane z włókna węglowego, trzydziestogramowe piasty z przodu, a także osiemdziesięcioczterogramowe piasty z tyłu.

Podsumowując więc i biorąc pod uwagę przytoczoną wyżej kwestię wytrzymałości, jego doskonałe walory estetyczne oraz fakt, iż został on wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, śmiało możemy powiedzieć, że mamy tu do czynienia z propozycją iście unikatową. Szkoda zatem, że tradycyjne rowery Słomczyn nie charakteryzują się takowymi parametrami, tym bardziej że nic nie zapowiada, aby model pana Guntera Maia został przeznaczony do hurtowej produkcji. Ba, zapowiada się dokładnie odwrotnie, czyli tak, iż będzie on miał jedynie wartość kolekcjonerską, będzie służył jako muzealna wystawa i będzie jedynie obiektem naszych najskrytszych kolarskich marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>