Miasta przyjazne turystyce rowerowej

Polska z pewnością nie jest krajem przyjaznym rowerzystom. Choć w końcu zaczyna się coś ruszać w tej kwestii i pojawiają się nowe ścieżki rowerowe oraz sprzyjające rowerzystom przepisy to nadal jesteśmy daleko w tyle za wieloma innymi krajami. Na świecie naprawdę jest kilka krajów dla rowerzystów, gdzie mogą poczuć się oni bardzo bezpiecznie i spokojnie podróżować na swoich jednośladach.

Zdecydowanie liderem pośród państw najbardziej przyjaznym rowerzystom jest oczywiście Holandia. To tutaj właśnie najczęściej odbywają się różnego rodzaju międzynarodowe zloty rowerzystów i to właśnie ten kraj powinien być przykładem dla innych w kwestii rowerzystów. Holandia to kraj, gdzie jazda na rowerze jest często nawet bardziej popularna niż samochodem. Są miasta, gdzie rowerów potrafi być więcej niż samych mieszkańców. Kraj dba o swoich obywateli lubiących poruszać się jednośladami. Drogi rowerowe są tutaj na porządku dziennym i praktycznie wszędzie można nimi dojechać. Ich ilość jest tak duża, że w wielu przypadkach stosowana jest nawet sygnalizacja świetlna na takich drogach rowerowych. Ma to także związek z tym, że rowerów jest na tyle dużo, że o kolizję naprawdę nie jest trudno. Sami rowerzyści mają w wielu miejscach pierwszeństwo i w wielu przypadkach są chronieni prawem. Tutaj to nie kierowcy są świętymi krowami, jak ma to miejsce w innych krajach, ale każdy uczestnik ruchu drogowego traktowany jest na równi. Po drogach Holandii jeżdżą miliony rowerów. Rowery używane, nowe i często wcale niezbyt piękne, ale funkcjonalne. Wypożyczalnie rowerów są tutaj na porządku dziennym i znajdziemy je nawet w bardzo malutkich miejscowościach.

Jeśli chodzi o miasta to Groningen jest uznane za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w tym kraju. Miejscowość ta zajmuje także aż trzecie miejsce w rankingu światowym, a więc naprawdę ma się czym pochwalić. Według szacunków aż 57% wszystkich podróży w tym mieście odbywa się właśnie na rowerze. Z pewnością takie sprzyjanie rowerzystom powinno być propagowane na całym świecie, gdyż niesie za sobą wiele korzyści. Jednym z ważniejszych jest z pewnością ekologia. Im mniej samochodów wyjeżdża na drogi tym czystsze mamy powietrze. Nawet idąc centrum miasta nie musimy się truć potwornym smogiem i smrodem z rur wydechowych. Jazda na rowerze poprawia także zdrowie fizyczne obywateli kraju, a to z kolei może przynieść korzyści majątkowe. Zdrowsi i bardziej wysportowani ludzie zdecydowanie rzadziej będą potrzebowali pomocy medycznej, a więc koszty spadają. Rowerowe miasta są także bezpieczniejsze, gdyż tego typu kolizje najczęściej kończą się jedynie na drobnych otarciach skóry. Czy Polska też będzie kiedyś krajem przyjaznym rowerzystom? Starania widać już dziś, ale do ogłoszenia sukcesu w tym względzie jeszcze daleko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>