Kontuzje rowerowe: urazy głowy

Niewiedza dotycząca zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze sprawia, że rowerzyści bardzo często ulegają poważnym urazom podczas podróżowania rowerem. Nie ma tutaj absolutnie żadnego znaczenia to jaki mamy rower. Zarówno posiadając rowery używane jak i zupełnie nowe nigdy nie wiemy co się nam przytrafi podczas naszej podróży. Z pewnością najważniejsza jest ochrona naszej głowy, gdyż urazy tej części ciała są właśnie najczęstsze. Kości nam się zrosną, a otarcia na skórze wcześniej czy później znikną. Uszkodzonego mózgu może się jednak już nigdy nie udać naprawić...

Według bardzo wielu sondaży dotyczących urazów rowerzystów na głównym miejscu stoją właśnie urazy związane z głową. Co dzieje się podczas naszego wypadku rowerowego? Upadając na głowę możemy nie tylko połamać sobie kości czaszki, na przykład gdy nie założymy kasku. Podczas silnego uderzenia nasz mózg zaczyna niebezpiecznie obijać się o czaszkę. Pomiędzy mózgiem a czaszką jest tylko niewielka przestrzeń wypełniona płynem, przez co do obijania się mózgu wcale nie jest trudno doprowadzić. Podczas takiego obijania się mózgu o ściany czaszki może dojść do wielu uszkodzeń poszczególnych partii naszego mózgu. Jeśli uszkodzeniu ulegnie lewa strona mózgu to możemy mieć ogromne problemy z mową, czytaniem, pisaniem oraz ogólną komunikacją. Docierające do nas sygnały świata zewnętrznego mogą być źle interpretowane przez mózg. Z kolei uszkodzenia prawej strony mózgu to różnego rodzaju upośledzenia ruchowe, w tym także koordynacja ruchów czy nawet utrzymanie równowagi. W skrajnych przypadkach kończy się nawet częściowym paraliżem niektórych partii naszego ciała.

Co ciekawe poważne urazy mózgu mogą doprowadzić także do utraty części naszej pamięci co bardzo poważnie wpływa również na stan psychiczny. Osoby z takim zaburzeniem mózgu często popadają w głębokie konflikty z najbliższą rodziną oraz przyjaciółmi. Niekiedy kończy się to rozwodami i ogólnym odosobnieniem się takiej osoby.

Jak wynika z badań przeciętny czas powrotu do pełnej sprawności osoby z urazem głowy waha się w granicach dwóch lat. Po tym czasie osoby te są już zdolne do wykonywania normalnej pracy. Często jednak rehabilitacja trwa dużo dłużej, a w najgorszych przypadkach już nigdy możemy nie odzyskać pełnej sprawności naszego mózgu. W przypadku urazów głowy najważniejsza jest szybkość reakcji. Im szybciej wykryje się problem tym krótsza i delikatniejsza może być rehabilitacja.

Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę przybliży Wam smutną tematykę dotyczącą rowerowych wypadków. Nie zapominajcie o tym, aby jeździć rozważnie i z głową. Nigdy nie zapominajcie także o swoim kasku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>