Jazda na rowerze w wielkim mieście

Ruch w dużych miastach, także tych polskich, jest coraz większy. Poruszanie się na rowerze w dużym mieście w Polsce jest właśnie szczególnie niebezpieczne. Wąskie drogi, wyboiste ulice i zdesperowani kierowcy stojący w korkach. Wszystko to sprawia, że co roku na ulicach naszych miast są tysiące wypadków z uczestnictwem rowerzystów, a wiele z nich kończy się niestety tragicznie dla rowerzysty. Jazda w dużym mieście na rowerze nie musi jednak być aż tak niebezpieczna jeśli będziesz się stosować do kilku ważnych zasad.

Najważniejszą sprawą jest zakładanie na każdą podróż rowerową kasku. Może i jest on niewygodny, ale stanowi ubezpieczenie na życie. To właśnie głowa jest bowiem najbardziej podatna na urazy i to właśnie z jej powodu tak wiele wypadków kończy się dla rowerzystów śmiercią. Każdy sklep rowerowy w Warszawie oferuje nam kaski i warto wybierać te z wyższej półki. Wydając na kask więcej zapewniasz sobie większe bezpieczeństwo.

Bardzo ważna jest także wygodna odzież. Nie może być ona za luźna, aby na przykład spodnie nie wkręciły się nam w zębatki. Odzież powinna być także tak dopasowana, aby nie krępowała naszych ruchów.

Zadbaj o stan techniczny roweru oraz dopasuj go do siebie. Rower musi być nie tylko sprawny, ale musisz czuć się na nim także wygodnie. Jeżdżąc w miastach warto używać rowery miejskie Warszawa, które oferują wygodną pozycję na siodełku oraz łatwy dostęp do wszystkich urządzeń roweru.

Jeśli nie masz doświadczenia jazdy w korkach to zaczynaj od mniej ruchliwych dróg. Stopniowo nabywa doświadczenia i zaczynaj jechać do ściślejszego centrum na rowerze.

Szanuj zasady ruchu drogowego. Nie ignoruj żadnych znaków, zatrzymuj się na czerwonym świetle i zachowuj się jak kierowca samochodu. Wielu rowerzystów łamie przepisy ruchu drogowego co jest nie tylko niebezpieczne, ale irytuje również kierowców. Przestrzegając przepisów będziesz szanowany przez kierowców.

Uważnie wymijaj zaparkowane samochody. Zawsze podczas wymijania obejrzyj się za siebie czy nie zajedziesz kierowcy drogi. Oczywiście sygnalizuj ręką każdy zamiar wymijania pojazdu. Warto zakupić sobie do roweru lusterka, które oferuje każdy sklep rowerowy Warszawa. Dzięki temu nie musisz niebezpiecznie oglądać się za siebie za każdym razem.

Unikaj rozpraszania uwagi. Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy, nie pisz wiadomości oraz nie majstruj przy odtwarzaczy mp3.

Nigdy nie jedź ulicą pod prąd. Jeśli już musisz to koniecznie zjedź na chodnik.

Zasada ograniczonego zaufania powinna dotyczyć także rowerzysty. Zawsze zachowawczo podchodź do każdego innego użytkownika ruchu. Szczególną uwagę musisz powierzyć wszystkim kierowcom skręcającym oraz zmieniającym pas ruchu. Mogą Cię nie dostrzec nie tylko przez niepatrzenie w lusterkach, ale także przez martwy punkt, który posiada każde auto.

Stosuj się do tych zasad i czuj się dużo bezpieczniej w ruchu ulicznym wielkich miast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>