Japonia na rowerze, czyli turystyka wykraczająca poza ramy Europy

2_japonia na rowrzeZagraniczne wycieczki rowerowe nie kojarzą się nam z Japonią, ponieważ kraj ten nie jest zbyt częstym celem fanów szeroko rozumianego kolarstwa, jednak czy odrzucanie tych terenów jest słuszne? A no nie, tym bardziej gdy spojrzymy na tamtejszą różnorodność w kontekście trudności tras, krajobrazów, geografii i wielu innych aspektów, jakże przecież ważnych z punktu widzenia osoby, która na rower wsiadać lubi.

Planowanie trasy w Japonii

Niemniej, aby czerpać ze wszystkiego tego, co Japonia ma nam do zaoferowania, trasy rowerowe weń muszą zostać szczegółowo zaplanowane, uwzględniając przy tym dwa najistotniejsze czynniki, spośród których pierwszym jest unikanie zatłoczonych miast, szczególnie jeśli chodzi o główne drogi, ponieważ podróżowanie w towarzystwie olbrzymiej ilości ludzi w samochodach, na rowerach czy rikszach nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne, ani też łatwe. Szczęśliwie, opuszczanie japońskich miast nie musi odbywać się na rowerze, bo wystarczy tylko wsiąść do pociągu i przenieść się tam, gdzie rowery można dosiąść bez akompaniamentu powyższych niedogodności.

Po drugie zaś, rowerzysta powinien tamtejsze trasy planować przy uwzględnieniu geografii Japonii, w której to aż 70% terenów ma charakter wyżynny bądź górzysty. Owszem, w większości nie są one nieprzejezdne, ale niejednokrotnie bywało tak, iż amatorzy nie do końca sobie zeń radzili, skazując się przy tym na nieprzyjemne sytuacje, których przecież doświadczać nie trzeba.

 

Kiedy jechać?

Gdy już natomiast zastanowimy się nad tym, po których trasach jeździć będziemy, warto też pomyśleć o dacie takowego przedsięwzięcia, ponieważ japońskie warunki atmosferyczne są stosunkowo różne od tych polskich i mogą rowerową wycieczkę po prostu uniemożliwić. Aby więc tego uniknąć, pamiętajmy, iż najlepsze pory do jazdy to japońska wiosna, trwająca od marca do początku czerwca i japońska jesień, trwająca od października do listopada, bowiem to wówczas występuje najmniejsza ilość opadów, a temperatury są łagodne.

Powyższe aspekty to oczywiście nie wszystko, ponieważ zanim do Japonii się wybierzemy, warto też dowiedzieć się czegoś więcej na temat tamtejszych przepisów ruchu drogowego i mentalności na drodze, warto odwiedzić solidny serwis rowerowy i zadbać o wyeliminowanie wszystkich usterek na naszym sprzęcie, warto spisać sobie dane kontaktowe tamtejszych ambasad oraz ogólnie, warto postępować tak, aby żadna nieprzewidziana sytuacja nas nie zaskoczyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>