Jaki rodzaj pedałów wybrać?

pedalyBez względu na to, czy wykorzystujemy rowery używane bądź nowe, rowery damskie bądź męskie, tudzież rowery górskie bądź MTB, rola pedałów w każdym z nich jest bardzo duża. Dlaczego? A no dlatego, że to właśnie one odpowiadają za komfort jazdy o określonej intensywności i na określonym terenie, ale aby w ogóle dokonać właściwego wyboru spośród ofert zeń związanych, trzeba pierw poznać dwie ich grupy.

 

Pedały platformowe

I tak oto pierwszą, jaką posiada właściwie każdy sklep rowerowy warszawa, jest grupa tak zwanych pedałów platformowych. Składają się one z płaskiej ramki, nałożonej na łożyskową oś, która to z kolei przytwierdzona jest do ramienia korbowodu, a wszystko to pokryte korpusem wykonanym ze stali chromowo-molibdenowej lub z materiałów plastikowych bądź gumowych. Co też ciekawe, do pedałów platformowych można dołączyć specjalistyczne noski, które umożliwiają ciągnięcie ich stopą do góry, a więc które zwiększają efektywność pedałowania o sto procent, i które chronią nogę przed zsunięciem się na nierównych terenach.

 

Pedały zatrzaskowe

Drugą grupą są natomiast pedały zatrzaskowe (opatentowane przez firmę Look w roku 1983 i udoskonalone przez firmę Shimano w roku 1990), które zapewniają integrację buta oraz samego pedału, co przekłada się na niemalże stuprocentowe przełożenie energii rowerzysty w napędzanie roweru. Ów but jednak, w przeciwieństwie do powyższych, stanowi integralną część całego systemu, bowiem specjalistyczne zatrzaski umożliwiają jego wpięcie do mocowania i jednoczesne unieruchomienie, a więc zarówno one jak i pedały muszą do siebie pasować (a to nie zawsze jest oczywiste, biorąc pod uwagę brak współdziałania przykładowych produktów Shimano z przykładowymi produktami firm takich jak Time, Bebop, Crank Brothers czy wyżej wspomniana Look). Nazywa się je zaś kamieniem milowym w rozwoju kolarstwa, ponieważ biją one modele platformowe na głowę pod kątem każdym poza ceną, dlatego kupno jednych bądź drugich powinno być uzależnione i od intensywności oraz praktykowanego przez nas kolarstwa, i właśnie od naszych możliwości finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>