Dobór siodełka rowerowego

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów w każdym rowerze jest siodełko. To właśnie ono decyduje o tym czy na rowerze jest na wygodnie czy nie. Do tego im nasze siodełko jest wygodniejsze tym mniej się męczymy, a więc nasza rowerowa podróż będzie przyjemniejsza. Opisanie jak dobrać siodełko jest niestety niemożliwe, gdyż zawsze wybór zależny jest od naszych własnych upodobań. Na pewno pamiętać należy o 3 ważnych sprawach.

Po pierwsze decydując się na dalekie wyprawy rowerowe musimy kupić sobie spodenki ze specjalnymi wkładkami gąbkowymi. Tylko dzięki temu po dłuższej wyprawie nie będzie bolała nas tylna część ciała. Po drugie jeśli mamy nowe siodełko to zawsze musimy się najpierw do niego przyzwyczaić. Długie wyprawy na nowym siodełko to nie jest dobry pomysł, gdyż na pewno będziemy później obolali. Do tego w przypadku jazdy sportowej nie szerokie, a wąskie siodełko jest dużo lepsze, a niestety panuje pogląd zupełnie przeciwny.

Odwiedzając sklep rowerowy Warszawa w celu wyboru nowego siodełka dla siebie staniemy przed naprawdę trudnym wyborem. Rodzajów tych elementów jest bowiem naprawdę wiele i zawsze warto poprosić sprzedawcę o pomoc. Osoba ta na pewno pomoże nam dobrać siodełko do naszych potrzeb. Podczas wyboru siodełka zaczynamy od jego szerokości. Optymalną ustalimy poprzez prosty pomiar. Wystarczy usiąść na piasku i zmierzyć odległość między najgłębszymi punktami naszego odcisku. Siodełko powinno był około 2-3cm szersze od tej odległości. Zasada ta nie obowiązuje tylko wtedy, gdy nasze rowery używane są wykorzystywane do miejskiej jazdy. Rowery miejskie to bardziej wyprostowana pozycja, a więc siodełko musi być dużo szersze.

Kolejna sprawa to miękkość naszego siodełka. Mogłoby się tutaj wydawać, że im bardziej miękkie siedzisko tym wygodniejsze, ale nie jest to prawda. Im bardziej miękkie tym bardziej się w nim zapadamy. Tym samym dużo większą powierzchnią się ocieramy i ból na pewno będzie bardziej nieprzyjemny. Najbardziej optymalny wybór stanowią dzisiaj siodełka żelowe. Są one miękkie, ale jednocześnie nie zapadają się aż tak bardzo. Dzięki temu naprawdę może być nam komfortowo na rowerze.

Na koniec pozostaje nam wybór obicia siodełka, który także jest bardzo ważny. Obicie z tworzywa sztucznego nie oddycha i przez to szybko się zapocimy. Spoceni jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na nieprzyjemne otarcia. Najlepsze są zdecydowanie obicia siodełek wykonane ze skóry. Nie tylko oddychają ale mają właściwości dopasowywania się do panujących warunków. Tym samym po jakimś czasie skóra dopasuje się do naszej tylnej części ciała i siodełko stanie się jeszcze wygodniejsze. Wadą takiego siodła jest niestety to, że aby długo nam służyło trzeba zadbać o pielęgnację skórzanego obicia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>